30-iyun – Yoshlar kuni
S.A. Gerasimov nomidagi BDKU Toshkent filialida siz olgan bilim va ko‘nikmalar nafaqat shaxsiy rivojlanishingizga, balki milliy kinematografiyamiz taraqqiyotiga ham ulkan hissa qo‘shishiga ishonaman.
Biz bir ijodiy jamoamiz! Bir-birimizni qo‘llab-quvvatlab, bir maqsad sari intilamiz. Sizning muvaffaqiyatingiz – bu hammamizning yutug‘imiz.
Filial direktori, professor
I.M. Meliqo’ziyev
#BitiruvchilarOnKunligi
S.A. Gerasimov nomidagi Butunrossiya davlat kinematografiya universitetida 2026-yil 3–9-iyun kunlari “Ijodiy oliygohlar bitiruvchilari uchun Butunrossiya o‘n kunligi” loyihasi doirasida kinematografiya yo‘nalishi bo‘yicha qator tadbirlar bo‘lib o‘tmoqda.
Mazkur tadbirlarda BDKU Toshkent filiali delegatsiyasi ham faol ishtirok etmoqda. Delegatsiya tarkibidan filial direktorining o‘rinbosari, professor-o‘qituvchilar, filial bitiruvchilari hamda “Aktyorlik san’ati” yo‘nalishi talabalari o‘rin olgan.
Tadbirlar davomida ishtirokchilar ijodiy uchrashuvlar, mahorat darslari, film namoyishlari va professional muloqotlarda qatnashib, tajriba almashish imkoniyatiga ega bo‘lmoqdalar.
#hamkorlik #uchrashuv
2026 yil 5 iyun kuni S.A. Gerasimov nomidagi BDKU Toshkent shahar filiali vakillari Yunus Rajabiy nomidagi O‘zbek milliy musiqa san’ati institutiga tashrif buyurib, ta’lim jarayoni, institut faoliyati hamda talabalar uchun yaratilgan ijodiy sharoitlar bilan yaqindan tanishdilar.
Uchrashuv davomida kinematografiya va musiqa san’ati yo‘nalishlarida hamkorlikni rivojlantirish, qo‘shma ijodiy loyihalarni amalga oshirish, talaba va professor-o‘qituvchilar o‘rtasida tajriba almashish imkoniyatlarini  kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar milliy madaniyat va san’atni targ‘ib etishga qaratilgan hujjatli hamda badiiy filmlar yaratish, musiqa va kino san’ati uyg‘unligiga asoslangan yangi loyihalarni amalga oshirish yuzasidan fikr almashdilar.
Tadbir doirasida O‘zMMSI talabasi Jamshid Hamroyev va BDKU Toshkent filiali talabasi Mohlaroyim Qo‘chqorova hamkorligida yaratilgan “Rajabiy kodi: Maqomning raqamli xotirasi” film loyihasi taqdim etildi.
Mazkur uchrashuv ta’lim, maqom va kinematografiya sohalari integratsiyasini mustahkamlash, yosh ijodkorlarning salohiyatini ro‘yobga chiqarish hamda milliy madaniy merosni zamonaviy kreativ texnologiyalar orqali targ‘ib etish yo‘lidagi muhim qadam bo‘ldi.
#rahbar_va_yoshlar_uchrashuvi
2026-yil 4-iyun kuni Yoshlar kuni munosabati bilan filial direktori, professor I.M. Meliqo‘ziyev talabalar bilan uchrashdi.
1 oy avval Qoraqalpog‘iston Respublikasidan kelib tahsil olayotgan talabalar tomonidan ko‘tarilgan moliyaviy muammolar homiylar ko‘magida hal etildi. Natijada bir oy davomida maxsus dekoratsiya qurilib bitkazildi va talabalarga kurs ijodiy ishlarini professional sharoitlarda suratga olish imkoniyati yaratildi.
Xususan, Qoraqalpog‘iston Respublikasidan kelib tahsil olayotgan “Kinooperatorlik” yo‘nalishi 3-bosqich talabasi Tolibayev Sultan hamda “Rejissura: kino va TV” yo‘nalishi 3-bosqich talabasi Ataniyazov Abay tomonidan “Amadey” badiiy filmidan sahna ko‘rinishi suratga olinmoqda.
#IjodiyErkinlik #KinoTaraqqiyoti
Davlatimiz rahbari tomonidan madaniyat va san’at sohasi vakillari bilan o‘tkazilgan uchrashuvda kinematografiya tizimini tubdan isloh qilishga qaratilgan muhim qarorlar e’lon qilindi. Xususan, Respublika kinematografiya komissiyasi, Milliy va Badiiy kengashlar faoliyatining tugatilishi hamda ularning o‘rniga soha mutaxassislaridan iborat professional ekspert guruhlarining tashkil etilishi o‘zbek kinosi tarixida yangi davrni boshlab beradigan muhim qadamdir.
Prezidentimiz ta’kidlaganidek, bugungi zamon tezkorlik, ochiqlik, raqobat va natijadorlikni talab qilmoqda. Avvalgi boshqaruv mexanizmlari esa ayrim hollarda ijodiy jarayonlarning sekinlashishiga va yosh kinoijodkor tashabbuslarining o‘z vaqtida qo‘llab-quvvatlanmasligiga sabab bo‘lgan edi. Endilikda esa qaror qabul qilish jarayoniga bevosita amaliy tajribaga ega mutaxassislar jalb etilishi soha rivoji uchun yangi imkoniyatlar yaratadi.
Qabul qilinayotgan qarorlar natijasida ijodiy erkinlik yanada kengayadi, iste’dodli rejissyorlar, ssenaristlar, operatorlar va prodyuserlarning yangi loyihalariga keng yo‘l ochiladi. Eng muhimi, sohada sifat, professional yondashuv va shaffoflik mezonlari ustuvor ahamiyat kasb etadi.
Ushbu tashabbuslarni men Yangi O‘zbekiston madaniy siyosatidagi navbatdagi tarixiy qadam sifatida baholayman. Bu islohotlar milliy kinematografiyamizni xalqaro maydonda raqobatbardosh darajaga olib chiqish, yangi avlod kinoijodkorlarini qo‘llab-quvvatlash va o‘zbek kinosining yangi oltin davrini yaratishga xizmat qiladi.
Ishonchim komilki, ushbu o‘zgarishlar natijasida O‘zbekiston kinosi dunyo ekranlarida yanada munosib o‘rin egallaydi va milliy madaniyatimizning kuchli targ‘ibotchisiga aylanadi.
Xasanov Hamidulla Babayevich
O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan madaniyat xodimi, S.A.Gerasimov nomidagi BDKU Toshkent filiali dotsenti
#YuksakE’tirof #MadaniyatVaSan’atE’tiborMarkazid
2026-yil 1-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan madaniyat va san’at sohasi vakillari bilan o‘tkazilgan uchrashuvda belgilab berilgan ustuvor vazifalar hamda yosh ijodkorlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan yangi tashabbuslar mamlakatimiz madaniy hayotida muhim voqea bo‘ldi.
Ayniqsa, har bir talabaning shaxsiy brendini shakllantirish, ijodiy mahsulotlarini bozorga olib chiqish, amaliy hamkorlar topish va taniqli ijodkorlarni talabalarga biriktirish orqali dual ta’lim tizimini joriy etish bo‘yicha ilgari surilgan tashabbuslar zamonaviy madaniyat va san’at ta’limini yangi bosqichga olib chiqadi.
S.A. Gerasimov nomidagi BDKU Toshkent filiali jamoasi ushbu islohotlarni to‘liq qo‘llab-quvvatlaydi. Prezidentimiz tomonidan “Art-menejment”, “Kreativ industriya” va “Loyihalarni tijoratlashtirish” kabi yo‘nalishlarni ta’lim dasturlariga kiritish bo‘yicha berilgan topshiriqlar ijodkorlarning zamonaviy talablar asosida shakllanishiga xizmat qiladi.
Shuningdek, talabalar startap loyihalari uchun ajratilayotgan 50 milliard so‘mlik mablag‘ madaniyat va san’at sohasida yangi g‘oyalar, kino loyihalari va kreativ tashabbuslarning yuzaga kelishiga kuchli turtki beradi.
Filial jamoasi mazkur vazifalarni amalga oshirishda faol ishtirok etadi hamda mamlakatimiz uchun zamonaviy fikrlaydigan, xalqaro darajadagi raqobatbardosh kino, televideniye va san’at mutaxassislarini tayyorlash yo‘lida barcha imkoniyatlarini safarbar qiladi.

В период с 3 по 9 июня 2026 года во Всероссийском государственном университете кинематографии имени С.А. Герасимова проходит цикл мероприятий по направлению кинематографии в рамках проекта «Всероссийская декада выпускников творческих вузов».
В мероприятиях принимает участие делегация филиала ВГИК в городе Ташкенте, в состав которой вошли заместитель директора филиала, преподаватели, выпускники, а также студенты направления «Актёрское искусство».
В рамках программы участники посещают творческие встречи, мастер-классы, кинопоказы и профессиональные дискуссии, получая возможность обменяться опытом и установить новые профессиональные контакты.
#сотрудничество #встреча
Представители филиала ВГИК имени С. А. Герасимова в городе Ташкенте посетили Узбекский национальный институт музыкального искусства имени Юнуса Раджаби, где ознакомились с образовательным процессом, деятельностью института и творческими условиями, созданными для студентов.
В ходе встречи были обсуждены вопросы развития сотрудничества в сферах кинематографии и музыкального искусства, реализации совместных творческих проектов, а также расширения возможностей обмена опытом между студентами и профессорско-преподавательским составом двух вузов.
Стороны обменялись мнениями по вопросам создания документальных и художественных фильмов, направленных на популяризацию национальной культуры и искусства, а также реализации новых проектов, основанных на синтезе музыкального и киноискусства.
В рамках мероприятия был представлен кинопроект «Код Раджаби: цифровая память макома», созданный в сотрудничестве студента УзНИМИ Жамшида Хамроева и студентки Ташкентского филиала ВГИК Мохларойим Кучкаровой.
Встреча стала важным шагом на пути укрепления интеграции образования, искусства макома и кинематографии, раскрытия творческого потенциала молодых авторов и продвижения национального культурного наследия с использованием современных креативных технологий.
#встреча_руководства_с_молодежью
4 июня 2026 года, в связи с Днём молодёжи, директор филиала, профессор И.М. Меликузиев провёл встречу со студентами.
Месяц назад финансовые проблемы, поднятые студентами из Республики Каракалпакстан, были решены при поддержке спонсоров. В результате в течение одного месяца была построена специальная декорация, что позволило создать студентам условия для проведения съёмок курсовых творческих работ на профессиональном уровне.
В настоящее время студент 3 курса направления «Кинооператорство» Толибаев Султан и студент 3 курса направления «Режиссура кино и телевидения» Атаниязов Абай осуществляют съёмки эпизода из художественного фильма «Амадей».
#ТворческаяСвобода #РазвитиеКино
На встрече главы государства с представителями сферы культуры и искусства были объявлены важные решения, направленные на коренное реформирование системы кинематографии. В частности, прекращение деятельности Республиканской кинокомиссии, Национального и Художественного советов, а также создание вместо них профессиональных экспертных групп из специалистов отрасли является важным шагом, открывающим новый этап в истории узбекского кино.
Как отметил Президент, современное время требует оперативности, открытости, конкуренции и результативности. Существующие ранее механизмы управления в ряде случаев замедляли творческие процессы и не всегда позволяли своевременно поддерживать инициативы молодых кинематографистов. Теперь же к процессу принятия решений будут привлечены специалисты с практическим опытом, что создаст новые возможности для развития отрасли.
В результате принимаемых решений расширится творческая свобода, откроются новые возможности для реализации проектов талантливых режиссеров, сценаристов, операторов и продюсеров. Самое главное — в отрасли будут приоритетными качество, профессиональный подход и прозрачность.Данные инициативы я рассматриваю как очередной исторический этап в культурной политике Нового Узбекистана. Эти реформы призваны вывести национальный кинематограф на конкурентоспособный уровень на международной арене, поддержать новое поколение кинематографистов и способствовать формированию нового «золотого века» узбекского кино.
Уверен, что благодаря этим изменениям узбекское кино займет достойное место на мировых экранах и станет мощным проводником национальной культуры.
Хасанов Хамидулла Бабаевич
Заслуженный работник культуры Республики Узбекистан, доцент филиала ВГИК в городе Ташкенте
#ВысокоеПризнание #КультураИИскусствоВЦентреВнимания
Встреча Президента Республики Узбекистан с представителями сферы культуры и искусства, состоявшаяся 1 июня 2026 года, а также озвученные на ней приоритетные задачи и новые инициативы по поддержке молодых творцов стали важным событием в культурной жизни нашей страны.
Особое значение имеют инициативы по формированию личного бренда каждого студента, продвижению творческих продуктов на рынок, поиску практических партнёров, а также внедрению дуальной системы образования посредством закрепления за студентами известных деятелей культуры и искусства. Эти меры открывают новый этап развития современного художественного образования.
Коллектив филиала ВГИК имени С.А. Герасимова в городе Ташкенте полностью поддерживает данные реформы. Поручения по включению в образовательные программы таких направлений, как «Арт-менеджмент», «Креативные индустрии» и «Коммерциализация проектов», будут способствовать подготовке специалистов нового поколения, способных успешно реализовывать свои творческие идеи в современных условиях.
Кроме того, выделение 50 миллиардов сумов на поддержку студенческих стартап-проектов станет мощным стимулом для появления новых идей, кинопроектов, медиапродуктов и креативных инициатив в сфере культуры и искусства.
Коллектив филиала примет активное участие в реализации поставленных задач и направит все усилия на подготовку современных, конкурентоспособных на международном уровне специалистов в области кино, телевидения и искусства.