📌 Aziz yoshlar, mehribon ota-onalar va muhtaram ustozlar!
Farzand — insonning dunyodagi eng aziz ne’mati. Shuning uchun ota-ona bolasini ko‘z qorasidek asraydi, himoya qiladi. Bolasiga yaqinlashgan har qanday balodan himoya qilish uchun ko‘ksini qalqon qiladi. Minnatdor o‘g‘il-qizlar buni yaxshi biladilar. Keksaygan aziz ota-onalarini boshlariga ko‘tarib, ardoqlaydilar.
Azizlar!
Bu zamonda yoshlarga ko‘z tikkan balo va tahdidlar ko‘p. Shulardan biri — giyohvandlik balosi.
Bolalarimizni bu balodan himoya qilishga otlanaylik. Aks holda u yoshlarimizning nafaqat sog‘ligini, balki bo‘lajak oilalarni, butun jamiyat kelajagini barbod qiladi.
Shunday ekan, biz — yoshlar, ota-onalar hamda pedagoglar — har birimiz bu illatga qarshi qat’iy va birlashgan holda kurashishimiz zarur.
Ming afsuski, mamlakatimizda ham ayrim yoshlar bilib yoki bilmay, vaqtinchalik zavq izlab yoki oson pul topay deb, bu illatga aralashib qolib, o‘zlarining baxtli kelajagini barbod qilmoqdalar.
Aziz yoshlar!
Sizdagi sog‘lom ma’naviyat, kuchli iroda, bilimga tashnalik — mamlakatimiz kelajagining asosidir.
Hech qachon “bir marta sinab ko‘raman” degan aldovlarga ishonmang. Giyohvand moddalar hayotingizni kemiruvchi zahar, ertangi orzularni o‘g‘irlovchi illat ekanligini unutmang.
Giyohvandlik hamda narkojinoyatchilik har bir insonning oilasiga baxtsizlik olib keladi, butun jamiyatning osoyishtaligiga putur yetkazadi.
Hurmatli ota-onalar!
Farzandlarimizga e’tiborli bo‘laylik! Ularga har kuni e’tibor va mehr ko‘rsataylik. Ular bilan ochiq muloqot qilaylik, tinglaylik, qolaversa muammolaridan boxabar bo‘laylik. Yoshlarga yaxshi fazilatlarni o‘rgatib, yomon odatlarni tark etishni, shuningdek to‘g‘ri-noto‘g‘ri ishlarni farqlashni o‘rgataylik.
Farzandning qalbida mehr, ishonch, ma’naviyat bo‘lsa, begona g‘oyalar uning yuragiga hech qachon kira olmaydi.
Jigarbandlarimizni giyohvandlik balosidan asrashimiz uchun barchamiz ogoh va hushyor bo‘lib, giyohvandlikning barcha ko‘rinishlariga qarshi birgalikda kurashishimiz zarur.
Qadrli ustozlar!
Yosh avlodni tarbiyalashda sizning rolingiz beqiyosdir. Ta’lim muassasalarida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etish, giyohvandlikning salbiy oqibatlarini yoshlar ongiga yetkazish — bugungi kunning dolzarb vazifasidir. Har bir dars, har bir suhbat yosh qalbda sog‘lom fikr, mas’uliyat tuyg‘usini uyg‘otishi lozim.
Shogirdlarimizni o‘z farzandlarimizdek asrashimiz lozim!
Barchamiz birlashaylik! Millat xoinlari bo‘lmish narkojinoyatchilarga murosasiz, keskin munosabatda bo‘lib, ularga qarshi kurashishda huquqni muhofaza qilish organlariga faol ko‘maklashaylik.
Unutmang! O‘zbekistonning tinch va sog‘lom kelajagi — har birimizning bugungi hamjihatligimiz, qat’iy harakatimizga bog‘liqdir!
Toshkent shahridagi “S.A. Gerasimov nomidagi
Butunrossiya davlat kinematografiya universiteti” filiali direktori,
san’atshunoslik fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD), professor
Meliqo‘ziyev Iqbol Mamasodiqovich
Tanlov “Konstitutsiya — mening nigohimda”.
☄️BDKU Toshkent filialida “Konstitutsiya — mening nigohimda” nomli foto, video rolik va maqolalar tanlovi o‘tkaziladi.
✔️Ishtirokchilar o‘z ijodiy ishlarini 2025-yil 5-dekabr kuni soat 11:00 gacha topshirishlari lozim.
✨Tanlov g‘oliblarini taqdirlash marosimi esa 2025-yil 5-dekabr soat 12:00 da, Kino zali (314-xona)da bo‘lib o‘tadi.
Ijodiy ishlaringizni quyidagi raqamlarga Telegram orqali yuboring:
@guzalazimovna
+998 33 888 45 75
👍Barchaga omad tilaymiz!
BDKU Toshkent shahar filialida 2-sonli yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
⚡️2025-yil 29-noyabr kuni BDKU Toshkent shahar filialida Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha direktor o‘rinbosari A. Yuldashev raisligida navbatdagi 2-sonli yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
✔️Yig‘ilishda talabalarning ilmiy–ijodiy ishlari, maqolalarni nashrga tavsiya etish, biriktirilgan pedagoglar hisobotlari, Ijodiy ittifoq uchun auditoriya ajratish, talabalarning maqolalarini mahalliy nashrlarga taqdim etish hamda soha bo‘yicha festival tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
📌Yakunida professor-o‘qituvchilar va iste’dodli talabalarga ilmiy hamda ijodiy faoliyatni yanada samarali tashkil etish bo‘yicha vazifalar belgilandi.
Jahongir Qosimov tavallud topgan kun.
⚡️Bugun, 2 dekabr — O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan madaniyat xodimi, “Do‘stlik” ordeni sohibi, taniqli kinorejissyor hamda BDKU Toshkent filiali ijodiy ustaxonasi rahbari Jahongir Qosimov tavallud topgan kun.
⭐️BDKU Toshkent filiali jamoasi ustozni bugungi muborak sana bilan chin dildan tabriklaydi. Sizga mustahkam sog‘lik, oilaviy hotirjamlik, yaratgan har bir asaringizda barakali ijodiy muvaffaqiyatlar tilaymiz.
Marhamat Qurbanbayeva tavallud topgan kun
⚡️1 dekabr sanasi – O‘zbekiston Kinoarboblari va O‘zbekiston Jurnalistlari ijodiy uyushmalari a’zosi, ssenariynavis, tarjimon va pedagog Marhamat Qurbanbayeva tavallud topgan kun.
⭐️BDKU Toshkent jamoasi Sizni ushbu qutlug‘ sana bilan tabriklab, uzoq umr, oilaviy farovonlik va dunyodagi eng ezgu tilaklarni yo‘llab qoladi.

📌Дорогая молодежь, уважаемые родители и почтенные учителя!
Ребёнок — самая дорогая ценность в жизни человека. Поэтому родители берегут своего ребёнка как зеницу ока, защищают его. Ради защиты от любой беды они становятся для него щитом. Благодарные сыновья и дочери хорошо это понимают. Они чтут и уважают своих пожилых родителей.
В наше время немало бед и угроз, нацеленных на молодёжь. Одна из них — бедствие наркомании.
Давайте защитим наших детей от этой напасти. В противном случае она разрушит не только здоровье молодых, но и будущие семьи, а вместе с тем — будущее всего общества.
Поэтому мы — молодёжь, родители и педагоги — должны решительно и сообща бороться против этого порока.
К сожалению, и в нашей стране некоторые молодые люди, осознанно или по неведению, в поисках временного удовольствия или лёгких денег, вовлекаются в этот порочный круг и разрушают своё счастливое будущее.
Дорогая молодёжь!
Ваше здоровое мировоззрение, сила воли, стремление к знаниям — это основа будущего нашей страны.
Никогда не верьте соблазнам вроде “попробую один раз”.
Не забывайте, что наркотические вещества — это яд, разъедающий жизнь, порок, крадущий ваши завтрашние мечты.
Наркомания и наркопреступность несут несчастье каждой семье и подрывают спокойствие всего общества.
Уважаемые родители!
Будем внимательны к нашим детям! Ежедневно уделяйте им внимание и любовь. Общайтесь с ними открыто, слушайте их, будьте в курсе их проблем. Прививайте молодёжи хорошие качества, учите избавляться от вредных привычек, а также различать правильное и неправильное.
Если в сердце ребёнка есть любовь, доверие и духовность, чуждые идеи никогда не проникнут в его душу.
Чтобы защитить наших детей от бедствия наркомании, мы должны быть бдительными и едиными в борьбе против всех её проявлений.
Дорогие учителя!
Воспитание подрастающего поколения — Ваша неоценимая миссия. Пропаганда здорового образа жизни в образовательных учреждениях, доведение до сознания молодёжи вредных последствий наркомании — важнейшая задача сегодняшнего дня. Каждый урок, каждая беседа должны пробуждать в сердцах молодёжи здоровое мышление и чувство ответственности.
Мы должны беречь наших учеников, как собственных детей!
Давайте объединимся! Проявим непримиримую и жёсткую позицию по отношению к наркопреступникам — врагам нации — и активно поддержим правоохранительные органы в борьбе с ними.
Помните! Мирное и здоровое будущее Узбекистана зависит от сегодняшнего единства и решительных действий каждого из нас!
Директор Ташкентского филиала
«Всероссийского государственного университета кинематографии
имени С. А. Герасимова»,
доктор философии (PhD) по искусствоведению, профессор
Меликузиев Икбол Мамасодикович
Конкурс «Конституция — в моём взгляде».
☄️В Ташкентском филиале ВГИК проводится конкурс фоторабот, видеороликов и статей под названием «Конституция — в моём взгляде».
✔️Творческие работы принимаются до 11:00, 5 декабря 2025 года.
✨Церемония награждения победителей состоится
-5 декабря 2025 года в 12:00 в Кинозале (аудитория 314).
Отправьте свои творческие работы на следующие номера через Telegram:
@guzalazimovna
+998 33 888 45 75
👍Желаем удачи всем участникам!
В ВГИК состоялось заседание №2
⚡️29 ноября 2025 года в Ташкентском городском филиале ВГИК состоялось заседание №2 под председательством заместителя директора по научной работе и инновациям А. Юлдашева.
✔️На заседании были обсуждены вопросы научно-творческой деятельности студентов, рекомендации статей к публикации, отчёты закреплённых педагогов, выделение аудитории для Творческого союза, направление студенческих материалов в местные издания и проведение отраслевого фестиваля.
📌По итогам заседания преподавателям и талантливым студентам были даны поручения для повышения эффективности научной и творческой работы.
День рождения Жахонгира Касымова
⚡️Сегодня, 2 декабря, свой день рождения отмечает заслуженный работник культуры Узбекистана, кавалер ордена «Дустлик», известный кинорежиссёр и руководитель творческой мастерской Ташкентского филиала ВГИК Жахонгир Касымов.
⭐️Коллектив Ташкентского филиала ВГИК сердечно поздравляет Вас с днём рождения! Желаем крепкого здоровья, семейного спокойствия и новых творческих успехов в каждом Вашем замысле и проекте.
День рождения переводчика и педагога Мархамат Курбанбаевой
⚡️1 декабря — день рождения члена Творческого союза кинематографистов Узбекистана, Союза журналистов Узбекистана, сценариста, переводчика и педагога Мархамат Курбанбаевой.
⭐️Коллектив Ташкентского филиала ВГИК сердечно поздравляет Вас и желает долгих лет жизни, семейного благополучия и исполнения самых светлых желаний.